کریپتو‌توکن چیست؟
82

کریپتو‌توکن چیست؟


واژه‌ی «کریپتو‌توکن» هم می‌تواند به نوع خاصی از ارزهای مجازی اشاره داشته باشد و هم می‌تواند نحوه‌ی نامگذاری رمزارزها باشد. این توکن‌ها نماینده‌ی دارایی‌هایی قابل تعویض و قابل معاوضه‌ای هستند که در بلاک‌چین خاص خود قرار می‌گیرند. کریپتو‌توکن‌ها معمولاً به‌عنوان پشتیبان مالی برای فروش‌های تجمعی در نظر گرفته می‌شوند ولی می‌توانند همچنین به‌عنوان جایگزین دیگر دارایی‌ها نیز مورد استفاده قرار گیرند. این توکن‌ها معمولاً از طریق یک فرآیند اولیه‌ی تولید کوین «ICO» ساخته، توزیع و فروخته می‌شود و همچنین طی همین فرآیند نیز بین افراد مختلف گردش می‌کنند. این فرآیند شامل عملیاتی برای حمایت مالی از توسعه‌ی یک پروژه است.


کریپتو‌توکن‌ها چگونه کار می‌کنند؟
همانطور که در بالا ذکر شد، کریپتو‌توکن‌ها در واقع توکن‌های رمزارزها هستند. رمزارزها یا ارزهای مجازی درون این توکن‌ها که دارای بلاک‌چین خود هستند، نامگذاری می‌شوند. بلاک‌چین‌ها پایگاه داده‌های خاصی هستند که بلوک‌های اطلاعاتی را در خود ذخیره کرده و سپس این بلوک‌ها را به‌صورت زنجیره‌وار به یکدیگر متصل می‌کنند. بنابراین کریپتو‌توکن‌ها که دارایی‌های رمزی نیز نامیده می‌شوند، نماینده‌ی یک واحد خاص از یک ارزش هستند.


رمزها در این سیستم دارای الگوریتم‌های رمزنگاری متفاوتی هستند و روش‌های رمزگرافی از این ورودی‌ها محافظت می‌کنند؛ مانند رمزنگاری نمودارهای بیضوی، جفت کلیدهای خصوصی و توابع مخلوط. به عبارت دیگر رمزارزها سیستم‌هایی هستند که اجازه می‌دهند پرداخت‌های آنلاین به صورت ایمن و مخفی، از طریق توکن‌های مجازی انجام شوند.


کریپتو‌توکن‌ها دارایی‌های رمزی هستند که معمولاً به‌عنوان واحدهای انجام تراکنش درون بلاک‌‌چین‌ها ساخته می‌شوند. به‌عنوان مثال، شبکه‌ی اتریوم به کاربران خود اجازه می‌دهد تا توکن‌های خود را بسازند. چنین بلاک‌‌چین‌هایی بر اساس مفهوم قراردادهای هوشمند و یا کاربردهای غیرمتمرکز کار می‌کنند که در آن‌ها کدهای قابل برنامه‌نویسی و خودکار برای پردازش و مدیریت تراکنش‌های مختلف رخ داده در بلاک‌چین مورد استفاده، قرار می‌گیرند.


به‌عنوان مثال، شما می‌توانید یک کریپتو‌توکن داشته باشید که در آن تعداد خاصی از مشتریان وفادار درون یک بلاک‌چین قرار گرفته باشند و بتوان از آن برای مدیریت جزئیات جهت یک زنجیره‌ی خرده فروشی استفاده کرد. می‌توان یک کریپتو‌توکن دیگر نیز وجود داشته باشد که به دارنده‌ی آن اجازه دهد ۱۰ ساعت از پخش ویدئو درون یک بلاک‌چین به اشتراک‌گذاری ویدئو را مشاهده کند. یک کریپتو‌توکن می‌تواند نماینده‌ی دیگر رمزارزها باشد. به‌عنوان مثال، می‌تواند یک کریپتو‌توکن درون یک بلاک‌چین خاص نماینده‌ی ۱۵ بیت کوین باشد. این کریپتو‌توکن‌ها می‌تواند بین حاضرین در همان بلاک‌چین خرید و فروش و جابه‌جا شود.


توکن‌ها توسط شرکت‌های رمزارزهای مختلف ساخته می‌شوند تا به این ترتیب برای شرکت‌ها پول به همراه داشته باشد. سرمایه‌گذارانی که به این شرکت‌ها علاقه دارند، می‌توانند این توکن‌ها را خریداری کنند. این سرمایه‌گذاران می‌توانند از توکن‌ها با اهداف مختلفی استفاده کنند. آن‌ها می‌توانند توکن خریداری شده را نگهداری کنند که در این صورت در سهام شرکت صادرکننده‌ی آن شریک هستند. همچنین می‌توان توکن‌ها را به منظور انجام معامله خریداری کرد و یا حتی می‌توان با آن‌ها دارایی‌های دیگری خریداری کرد.


کریپتو‌توکن‌ها معمولاً با رمزارزها یا آلت‌کوین‌ها اشتباه گرفته می‌شود. رمزارز یک ارز استاندارد است که برای پرداخت درون یک بلاک‌چین استفاده می‌شود و بیت کوین یکی از معروف‌ترین آن‌ها است. در واقع رمزارزها یک سردسته است که کریپتو‌توکن‌ها و آلت‌کوین‌ها زیردسته‌ی آن هستند.


آلت‌کوین‌ها رمزارزهای جایگزینی هستند که پس از موفقیت بیت کوین ساخته شدند. در واقع به کوین‌هایی غیر از بیت کوین، آلت‌کوین گفته می‌شود. لایت کوین، بیت کوین کَش، نیم کوین و دوج کوین از نمونه‌های آلت‌کوین‌ها هستند. رمزارزها و آلت‌کوین‌ها ارزهای مجازی خاصی هستند که بلاک‌چین مخصوص به خود را دارند و معمولاً به‌عنوان ابزار واسط برای انجام تبادلات دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند.